XX-lecie reaktywacji Bractwa

by

Kategoria Aktualności,Galeria

Opublikowano 30 maja 2018


W tym roku Bractwo Strzeleckie w Głogówku obchodzi dwudziestą rocznicę działalności. Proces reaktywacji Bractwa trwał od maja 1997 r. do października 1998 r. kiedy to Sąd Rejony w Opolu zatwierdził statut stowarzyszenia. Przyjęto więc że rok nadania statutu będzie początkiem działalności reaktywowanego Bractwa Strzeleckiego. Przygotowania do uroczystych obchodów XX-lecia trwały już od dłuższego czasu. Postanowiono wydać publikacje prezentującą działalność Bractwa , przygotować okolicznościowy znaczek oraz zorganizować zawody strzeleckie z okazji tak ważnego jubileuszu. Główne uroczystości zaplanowano na 26 maja 2018 r. i połączono je z rozgrywanymi już po raz czwarty zawodami strzeleckimi braci kurkowych Okręgu Śląskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractwa Strzeleckich R.P pod nazwą „Głogówecki Strzelec”.

W tym dniu od godzin porannych mieszkańcy Głogówka mogli zaobserwować przemieszczające się w kierunku Kościoła Parafialnego różnorodnie umundurowane grupy . O godzinie 10:00 odbyła się msza św. w intencji Bractwa Strzeleckiego w Głogówku. Udział w niej wzięło ponad 60 przedstawicieli bractw strzeleckich i kurkowych zrzeszonych w Okręgu Śląskim ZKBS R.P. Po zakończeniu mszy św. nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych oraz delegacji przez Rynek do Bramy Zamkowej. W trakcie przemarszu bractwa strzeleckie oddawały salwy honorowe na cześć jubileuszu głogóweckich strzelców. Główne uroczystości obyły się na Strzelnicy Sportowej Bractwa na Winiarach. W pierwszej części obchodów najbardziej zasłużeni działacze stowarzyszenia otrzymali odznaczenia . Krzyże Oficerskie nadane przez Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich R.P. otrzymali Janusz Szkodziński, Stanisław Grzegorczyk, Rajmund Cichoń, Sławomir Matwijów, Jan Kruk i Jacek Nalepa. Odznaczenia wręczył Tadeusz Żyła Prezes Okręgu Śląskiego ZKBS R.P. W dalszej części uroczystości Dyrektor Biura Zarządu Wojewódzkiego Ligi Obrony Kraju ppłk Jacek Sierżyński odczytał uchwałę Zarządu Głównego LOK o nadaniu Medali i Krzyży Zasługi LOK . Odznaczenia otrzymali Janusz Szkodziński, Rajmund Cichoń, Jacek Nalepa, Stanisław Grzegorczyk, Sławomir Matwijów, Sławomir Bogocz ,Roman Baran i Mirosław Jagiełło. Specjalną nagrodę z rąk Prezesa OZSS w Opolu Eugeniusza Pędzisza za wieloletnią pracę na rzecz Bractwa otrzymał Jacek Nalepa. Prezesa Bractwa Janusz Szkodziński działając w imieniu głogóweckich strzelców wręczył prezent dla Grażyny Nalepy za tolerowanie pasji jej męża. Następnie 23 zaproszonym gościom wręczono pamiątkowe medale Bractwa Strzeleckiego w Głogówku . W dalszej części uroczystości przedstawiciele przybyłych na uroczystość bractw strzeleckich złożyli gratulacje nowo wybranemu Królowi oraz Prezesowi Bractwa.

Po zakończeniu części oficjalnej przystąpiono do zawodów strzeleckich. W pierwszej konkurencji o Puchar Prezesa rywalizowali zaproszeni goście. Strzelali z karabinka sportowego na dystansie 50 m. Zawody wygrał Józef Barnert, drugie miejsce zajął Artur Żurakowski. Trzecie miejsce zajęła Aleksandra Kruk córka Miłościwie panującego Króla Bractwa. Główne trofeum zawodów figurkę Głogóweckiego Strzelca wystrzelał Jerzy Miś reprezentujący Bractwo Kurkowe Miasta Rybnik. Kolejne miejsca zajęli Marcin Śląski z Mikołowskiego Bractwa Strzeleckiego i Marcin Piech z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pszczynie. W ostatniej tego dnia konkurencji strzelaniu charytatywnym pierwsze trzy miejsca zajęli „pistoleciarze” z Bractwa Kurkowego Miasta Rybnik . Wygrał Janusz Rasek przed Piotrem Kurkiem i Jerzym Misiem. Ogółem w zawodach wzięło udział 144 strzelających.

Po zakończeniu strzelań kontynuowano ucztę bracką która trwała do późnych godzin wieczornych.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *