Memoriał K. Wyciska i H. Bartona.

by

Kategoria Aktualności,Galeria

Opublikowano 15 kwietnia 2016

W tym roku przypada 10 rocznica śmierci członków Bractwa Strzeleckiego w Głogówku Krystiana Wyciska i Henryka Bartona. Obaj zapisali się na trwale w historii Bractwa. Krystian Wycisk był pomysłodawcą reaktywacji stowarzyszenia głogóweckich strzelców. Użyczał nam gościny na zebrania i inne ważne uroczystości brackie. Natomiast Henryk Barton z racji wykonywanego zawodu- przedsiębiorcy budowlanego zmodernizował część rekreacyjną Strzelnicy . Doradzał w sprawach remontowo-budowlanych i w miarę czasu i możliwości pomagał w realizacji .

W dniu 9 kwietnia członkowie Bractwa Strzeleckiego postanowili uczcić rocznicę śmierci swoich Braci zawodami strzeleckimi. Otrzymały one nazwę Memoriał śp. Brata Henryka Bartona i Brata Krystiana Wyciska. Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym , gdzie członkowie Bractwa w pełnej gali mundurowej , z pocztem sztandarowym złożyli wiązanki kwiatów na grobach zmarłych Braci. W tej części obchodów przewodniczyli Prezes Bractwa Janusz Szkodziński oraz Proboszcz Ryszard Kinder. Po domówieniu modlitw za zmarłych oraz odegraniu hymnu brackiego uczestnicy uroczystości udali się na dalszą część memoriału – na strzelnicę gdzie rozpoczęła się sportowa rywalizacja.

Pierwszą konkurencją którą rozegrano były zawody poświęcone pamięci Krystiana Wyciska. Strzelano z karabinka sportowego na dystansie 50 m. Każdy z zawodników oddawał po 10 ocenianych strzałów. Po zakończeniu eliminacji trzem najlepszym strzelcom wręczono pamiątkowe medale i dyplomy. Do finału wchodziło najlepszych 6 zawodników , którzy oddawali po jednym ocenianym strzale. Odpadał zawodnik , którego strzał miał najmniejszą wartość. W przypadku remisu sędzia zawodów zarządzał dogrywkę. Najlepsze miejsca w eliminacjach zajęli Tadeusz Kokoszka 95 pkt, Piotr Burek 93 pkt i Wojciech Wróblewski 92 pkt. Zwycięzcą Memoriału Krystiana Wyciska został Mateusz Sztander który w serii finałowej pokonał Mateusza Sarnesa i Tadeusza Kokoszkę. Wszyscy otrzymali piękne puchary ufundowane przez Rodzinę śp. Krystiana Wyciska i pamiątkowe – finałowe dyplomy.

W drugim strzelaniu poświęconym pamięci Henryka Bartona strzelano z pistoletu sportowego na dystansie 25 m. Podobnie jak w pierwszej konkurencji rozgrywano eliminacje i 6 – osobowy finał. Już seria eliminacyjna zapowiadała sensacyjne rozwiązania. Niespodziewanie eliminacje wygrał Jacek Nalepa 87 pkt , który wyprzedził Mateusza Sarnesa 82 pkt i Jana Kruka 80 pkt. W finale rozgrywanym na takiej samej zasadzie jak we wcześniej rozegranej konkurencji wystąpiło 6 zawodników. Pierwsze miejsce zajął Jacek Nalepa , drugi był Wojciech Wróblewski . Na trzecim miejscu uplasował się Henryk Jurkowski. Finaliści otrzymali puchary ufundowane przez Rodzinę Barton i pamiątkowe dyplomy.

Trzecim strzelaniem było strzelanie charytatywne. Strzelano z karabinka sportowego stojąc na dystansie 50 m. W tej konkurencji nie rozgrywano już finałów. Zwyciężał ten zawodnik, który po oddaniu 8 strzałów do tarczy uzyskał najlepszy wynik z 5 trafień ( trzy najsłabsze wyniki odrzucano ). Zawody wygrał Mateusz Sztander , który nieznacznie wyprzedził Romana Barana i Piotra Burka. Na zwycięzców czekały pamiątkowe medale i dyplomy .