Strzelanie o Króla Okręgu Śląskiego 2014

by

Kategoria Aktualności,Galeria

Opublikowano 22 września 2014


W sobotę 20 września Bractwo Strzeleckie w Głogówku było gospodarzem strzelań królewskich Okręgu Śląskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich R.P. Na tę zaszczytną funkcję Głogówek „zapracował” już w 2013 r. bowiem Królem Okręgu Śląskiego A.D. 2013

został Roman Baran – członek głogóweckich strzelców. Anna Korytkowska w tych samych zawodach zajęła III miejsce i uzyskała tytuł Marszałka Lewego. Tradycją bractw śląskich jest powierzenie funkcji organizatora następnych zawodów temu bractwu, z którego wywodzi się panujący Król Okręgu.

W dniu 20 września 2014 r. o godzinie 9 na głogóweckim rynku zjawili się przedstawiciele 10 bractw strzeleckich aby odbyć strzelania królewskie. Imprezę rozpoczęto salwą armatnią „Na chwałę Bractw Kurkowych” oraz złożeniem przez Prezesa Bractwa Strzeleckiego w Głogówku Janusza Szkodzińskiego meldunku Burmistrzowi Głogówka o gotowości do rozpoczęciu zawodów. Poczty sztandarowe bractw kurkowych, zawodnicy i zaproszeni goście udali się przy akompaniamencie orkiestry dętej MGOK na strzelnicę gdzie nastąpiła właściwa część strzelań królewskich. Przed oficjalnym rozpoczęciem zawodów odbyła się jeszcze miła ceremonia nadania Medali Bractwa Strzeleckiego w Głogówku . Uchwałą Zarządu , w uznaniu zasług w zakresie popularyzacji działalności Bractwa oraz pomocy w realizacji jego działań statutowych medale otrzymali : Tadeusz Żyła – Prezes Okręgu Śląskiego ZKBS, Józef Pluta i Henryk Ludwikowski – reprezentujący Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie, Leszek Wolski – Bractwo Kurkowe Miasta Mikołów oraz Waldemar Kuspiot, Jan Cichon, Anna Sztander i Dariusz Laskowski. Uroczystego rozpoczęcia zawodów dokonali Prezes Bractwa Janusz Szkodziński oraz ustępujący Król Okręgu Śląskiego Roman Baran. Zgodnie z tradycją Okręgu Śląskiego w tym dniu na strzelnicy rywalizowano w pięciu konkurencjach. O tytuły Króla Okręgu, Króla Królów, Króla Młodzieżowego oraz w strzelaniu do kura i do tarczy charytatywnej.

W eliminacjach do finałowego strzelania o tytuł Króla Okręgu wystartowało 42 zawodników . Strzelano z karabinka sportowego w pozycji stojącej na dystansie 50 m. Najlepszych 10 zawodników wystąpiło w finale, gdzie strzelano z karabinu czarno prochowego oddając po jednym strzale do ozdobnej tarczy. Wśród finalistów było pięciu głogóweckich strzelców. Po pasjonującym pojedynku strzeleckim Królem Okręgu Śląskiego A.D. 2014 został Brat Zbigniew Winiatorski z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Żorach. II miejsce i tytuł Marszałka Prawego zdobył Adam Flak reprezentujący Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Tarnowskich Górach. Tytuł Marszałka Lewego zdobyła Hanna Moskal z Bractwa Kurkowego Miasta Wrocławia.

Do następnego strzelania o tytuł Króla Królów Okręgu Śląskiego mogli przystąpić wszyscy aktualni i byli królowie poszczególnych bractw. Eliminacje odbyły się na takiej samej zasadzie jak w strzelaniu królewskim. W finale , do którego zakwalifikowało się 10 najlepszych króli strzelano do ozdobnej tarczy – ufundowanej przez ustępującego króla. Każdy z finalistów oddawał po jednym strzale z karabinka sportowego. Zwyciężał ten zawodnik którego strzał był najbliższy środka tarczy. Wielki sukces osiągnął Brat Roman Baran z Bractwa Strzeleckiego w Głogówku który został Królem Królów Okręgu Śląskiego. II miejsce zajął Artur Piętuch z Bractwa Kurkowego Miasta Wrocławia „Husarz”. III miejsce zajął Zbigniew Madeja reprezentujący Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Tarnowskich Górach.

Kolejne sukcesy głogóweccy strzelcy odnieśli w strzelaniu o tytuł Młodzieżowego Króla Okręgu oraz w strzelaniu do Kura. W pierwszej konkurencji rozgrywanej na takich samych zasadach jak strzelanie o tytuł Króla Królów ( eliminacje i finał z karabinka sportowego ) mogli uczestniczyć zawodnicy do 25 lat. Po roku przerwy Tytuł Króla Młodzieżowego wrócił go Głogówka. Sławomir Lorenc z Bractwa Strzeleckiego w Głogówku w finale wyprzedził obrońcę tytułu Sebastiana Szklannego i Marcina Piech reprezentujących Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Pszczynie.
W strzelaniu do Kura najcelniejszym okiem wykazał się Sławomir Matwijów. W drugiej serii celnym strzałem strącił Kura i tym samym stał się jego właścicielem. Kolejne miejsca zajęli członkowie Bractwa Strzeleckiego w Głogówku Tadeusz Kokoszka i Józef Wycisk.

Ostatnia konkurencją zawodów było strzelanie charytatywne . W eliminacjach wzięło udział 84 strzelców. Każdy oddawał po 3 strzały z karabinka sportowego. Do finału dopuszczono 12 zawodników którzy uzyskali najwyższe wyniki w eliminacjach. W finale strzelano do tarczy ozdobnej. Każdy z zawodników oddawał po jednym strzale. Zwyciężał ten zawodnik którego strzał był najbliższy środka tarczy. O zwycięstwie musiała zadecydować dogrywka, ponieważ dwóch zawodników Marcin Piech z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pszczynie i Krystian Strzoda z Bractwa Strzeleckiego w Głogówku mieli taki sam wynik i jednakową odległość od środka tarczy. W dogrywce zwyciężył Marcin Piech i ozdobna tarcza powędrowała do Pszczyny.

Zawody zakończyła intronizacja Króla Okręgu i Króla Młodzieżowego oraz przekazanie przechodniego pucharu dla Króla Królów.

j.n


Jedno przemyślenie nt. „Strzelanie o Króla Okręgu Śląskiego 2014”

  1. Szkodnik pisze:

    Mamy Króla Królow (Roman Baran), mamy Króla Młodzieżowego (S ławek Lorenc), mamy kura (Sławek Matwijów). Imprę uważam za udaną. Gratulacje dla zwycięzców!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *