Strzelanie Królewskie 2013

by

Kategoria Aktualności,Galeria

Opublikowano 27 maja 2013


Wiwat Król ( owa )

W roku obchodów XV-lecia reaktywacji Bractwa Strzeleckiego najważniejszą imprezą strzelecką było Strzelanie Królewskie. Zgodnie z wieloletnią tradycją w przeddzień Zielonych Świątek na strzelnicy stawili się wszyscy chętni do zdobycia zaszczytnego tytułu Króla Bractwa.

W tym roku wprowadzono nowy regulamin strzelania królewskiego. Powrócono do tradycyjnego w bractwach kurkowych strzelania do ozdobnego kura. Zadaniem strzelających było przestrzelenie drewnianej listwy na przedłużeniu której znajdował się wyrzeźbiony drewniany kur. Zawody wygrywał zawodnik po którego strzale kur opadł na ziemię – zostawał Królem. Pierwszym Marszałkiem zostawał zawodnik który przed nim strzelał, Drugim Marszałkiem ten który miał następny strzelić. Zawodnicy strzelali kolejno według listy startowej oddając po jednym strzale „do kura”. Po oddaniu strzału pretendent przechodził na koniec kolejki aby w następnej turze oddać znowu jeden strzał.

W dniu 18 maja do Strzelania Królewskiego AD 2013 przystąpiło 22 Braci i 3 Siostry . Zgodnie z regulaminem strzelania ozdobny kur znajdował się w odległości 25 metrów od linii strzelania, listwa do której strzelano miała wymiary 5 cm x 2 cm . Miłościwie panującego Króla wyłoniono dopiero w 7 kolejce strzelania , gdy kur wisiał już na „włosku”.

Zwycięski strzał oddała Anna Korytkowska tym samym została Królem a właściwie Królową Bractwa Strzeleckiego w Głogówku. W historii Bractwa Strzeleckiego w Głogówku jest trzecią kobietą która wystrzelała ten zaszczyt. W herbarzu Bractwa prowadzonym od 1776 tylko dwie kobiety dostąpiły zaszczytu królowania w Bractwie . W 1776 i 1781 r. dwukrotnie królową była Josepha Theresia Comtesse von Oppersdof , w 1780 r. tytuł zdobyła Antonia Candida Comtesse von Oppersdorf. Po 232 latach Królowa Anna Korytkowska dołączyła do zacnego grona królowych Bractwa. Wiwat Królowa !!!! Z kronikarskiego obowiązku należy podać , że I Marszałkiem został Mirosław Jagiełło , II Marszałkiem Tadeusz Kokoszka.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *