Obchody 400-lecia

by

Kategoria Aktualności,Galeria

Opublikowano 2 października 2012


W dniach 19-29 sierpnia 1612 r. odbyły się w Nysie najprawdopodobniej największe na Śląsku zawody strzeleckie. Biskup wrocławski i zarazem książę nyski Karol Habsburg zaprosił na nie okolicznych książąt oraz przedstawicieli 57 miast . Według Kroniki Głogówka autorstwa Heinricha Schnurpfeila

wśród zaproszonych gości byli także przedstawiciele Bractwa Strzeleckiego w Głogówku Adam Roter, Bastel Cappal i Jean Janocha. Ten ostatni „oddał strzał główny”. Ten tajemniczy zapis można interpretować w ten sposób, że jak każe tradycja strzelań kurkowych zawodnik wykonał strzał honorowy dający sygnał do rozpoczęcia zawodów , lub oddał najlepszy wartościowo wynik – czyli zwyciężył w zawodach. Ponieważ kwestii tej nikt nie wyjaśnił przez 399 lat członkowie reaktywowanego Bractwa Strzeleckiego w Głogówku postanowili w 2012 r. uczcić tylko udział głogóweckich strzelców w tym historycznym wydarzeniu. Wymienienie przez historyków udziału głogóweckich strzelców na zawodach w Nysie w 1612 r. potwierdza przypuszczenia, że Bractwo Strzeleckie w Głogówku istniało już wcześniej ( wg niektórych źródeł powstało około 1568 r.)Tak więc Bractwo Strzeleckie w Głogówku ma na pewno już 400 lat. Jest to więc powód do wielkiego świętowania.

W dniu 29 września 2012 r. na głogówecki Rynek przybyli przedstawiciele Bractw Kurkowych stowarzyszonych w Okręgu Śląskim Zjednoczenia Bractw Kurkowych Rzeczypospolitej Polskiej. Wśród zaproszonych gości byli Prezes Okręgu Śląskiego Tadeusz Żyła , poczty sztandarowe i członkowie bractw : Bractwa Strzeleckiego w Mikołowie, Bractwa Kurkowego w Nysie, Bractwa Kurkowego w Raciborzu, Bractwa Kurkowego w Pszczynie . Uroczystość rozpoczęła się poświęceniem tablicy pamiątkowej przy posadzonym w 2009 r. przez Bractwo wraz z oo. franciszkanami Dębie Papieskim. Po poświęceniu tablicy wystrzał z armaty obwieścił rozpoczęcie uroczystości 400-lecia Bractwa. Poczty sztandarowe oraz bracia kurkowi prowadzenie przez orkiestrę dętą przemaszerowali wokół Rynku , zatrzymali się na chwilę przed Ratuszem . Prezes Okręgu Śląskiego Tadeusz Żyła na ręce Burmistrza Głogówka złożył meldunek o gotowości braci strzeleckiej do rozpoczęcia obchodów 400-lecia udziału głogóweckich strzelców na zawodach w Nysie. W drodze na Strzelnicę Sportową bracia kurkowi zatrzymali się na chwilę na przedzamczu, gdzie bateria artyleryjska bractw kurkowych z Raciborza i Pszczyny oddała salwę honorową na cześć głogóweckiego bractwa.

Po przejściu na Strzelnice nastąpiła dalsza część obchodów 400- lecia – strzelania do tarcz pamiątkowych. W tym dniu zaplanowano rozegranie trzech konkurencji. Pierwszą konkurencją było strzelanie do tarczy pamiątkowej Starosty Prudnickiego. Eliminacje rozstrzygnięto strzelając z karabinka sportowego ( 8 strzałów w tym 5 najlepszych ocenianych). W finale pięciu najlepszych zawodników oddawało po jednym strzale do tarczy ozdobnej z pistoletu czarnoprochowego. Zwyciężał zawodnik który oddał strzał najbliżej środka tarczy. W finale pierwsze cztery miejsca zajęli członkowie Bractwa Strzeleckiego w Głogówku . Zwyciężył Sławomir Lorenc a kolejne miejsca zajęli Marek Kędzierski , Wojciech Wróblewski, Gerard Cebula. Piąte miejsce w finale zajął Bronisław Mateja – Bractwo Kurkowe w Pszczynie. Pierwszych trzech zawodników otrzymało okazałe puchary ufundowane przez Starostę Prudnickiego. Wszyscy finaliści otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Główną konkurencją zawodów było strzelanie do tarczy pamiątkowej z okazji 400-lecia udziału głogóweckich strzelców na zawodach w Nysie w 1612 r. W eliminacjach strzelano na dystansie 50 m z karabinka dowolnego , 8 strzałów w tym 5 ocenianych. Do finału kwalifikowało się pięciu najlepszych strzelców , którzy oddawali po jednym strzale z karabinu czarnoprochowego. Gospodarze zawodów – członkowie Bractwa Strzeleckiego w Głogówku zdominowali eliminacje jak i finał. W finale zwyciężył Adrian Harnys ( Bractwo Strzeleckie w Głogówku ). Kolejne miejsca zajęli następujący głogóweccy bracia Gerard Cebula, Marek Kędzierski, Sławomir Lorenc i Krzysztof Poremba. Zwycięzcy zawodów uhonorowani zostali pucharami ufundowanymi przez Burmistrza Głogówka , natomiast wszyscy finaliści otrzymali okolicznościowe dyplomy wzorowane na tarczy 400-lecia.

Zgodnie z tradycją bractw kurkowych w trakcie tak ważnych uroczystości rozegrano także zawody charytatywne. W tym dniu postanowiono, że środki pozyskane z tych zawodów zostaną przeznaczone na dalszą modernizację Strzelnicy Sportowej w Głogówku. W eliminacjach wzięło udział 48 zawodników strzelających z karabinka dowolnego po trzy strzały oceniane . Do finału zakwalifikowało się pięciu najlepszych strzelców, którzy oddawali po jednym strzale z karabinka dowolnego do tarczy ozdobnej na dystansie 50 m. Wyniki strzelania finałowego : I miejsce Marcin Piech ( Bractwo Kurkowe w Pszczynie ) , II miejsce Rajmund Cichoń ( Bractwo Strzeleckie w Głogówku ), III miejsce Józef Pluta ( Bractwo Kurkowe w Raciborzu ), IV miejsce Maria Żyła ( Bractwo Kurkowe w Pszczynie ) oraz V miejsce Leszek Wolski ( Bractwo Kurkowe w Mikołowie ). Finaliści zawodów charytatywnych otrzymali pamiątkowe dyplomy. Zwycięzca zawodów otrzymał Puchar Prezesa Bractwa , kolejnych dwóch finalistów otrzymało pamiątkowe medale.

Zamykając zawody Prezes Okręgu Śląskiego Zjednoczenia Bractw Kurkowych RP Tadeusz Żyła wyraził swoje uznanie za organizację uroczystości natomiast Jerzy Florko przedstawiciel Bractwa Kurkowego w Nysie dziękując za zaproszenie obiecał , że na 500-lecie udziału głogóweckich strzelców na zawodach w Nysie delegacja tego bractwa przybędzie na pewno.

jn


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *